2009 Christmas Classic Nordic Results

10 KILOMETER

Male (Masters, Senior, OJ)

1—Michael Sinnott, 1 30:06

2—Max Durtschi, 1 30:56

3—Wyatt Fereday, 2 32:14

4—Meiko Hoemke, 1 32:17

5—Taylor Sundali, 3 32:26

6—Jon Engen, 1 32:58

7—Dave Knoop, 2 36:49

8—Rick Knoebel, 1 37:35

9—Mike Wolter, 1 38:14

10—Del Pletcher, 1 39:08

11—Jon Holmquist, 2 43:08

12—Mike Dunham, 1 45:51

13—Doug Johnston, 3 47:49

14—Alan Pitt, 1 48:37

10 KILOMETER

Male (J1)

1—Charlie Fereday, BBNT 32:31

2—Will Wicherski, BBNT 33:04

3—Daniel Sundali, SVSEF 33:14

4—Scott Schoen, SVSEF 33:35

5—Tanner Putt, PCNSC 34:17

6—Torin Tucker, SVSEF 34:43

7—William Spiller, SVSEF 34:51

8—Conor Mathews, PCNSC 36:41

9—Conner McLeod, BBNT 37:27

10—Clayton Lewis, BBNT 46:23

 

5 KILOMETER

Female (Masters, Senior)

1—Kate Whitcomb, 1 17:20

2—Alexa Turzian, 2 17:39

3—Kaelin Kiesel, 3 17:45

4—Mali Noyes, 4 18:12

5—Muffy Ritz, 1 19:31

6—Patty O’Furniture, 1 23:02

7—Stacey Straley, 1 24:36

8—Kathy Lee, 2 27:24

9—Joney Otteson, 3 29:26

10—Ellen Gillespie, 1

Female (J1)

1—Emily Williams, SVSEF 20:17

2—Morgan Atkinson, SVSEF 20:18

3—Emma Donohoe, BBNT 20:41

4—Laura Hanson, BBNT 23:13

Female (J2)

1—Sloan Storey, SVSEF 18:58

2—Maggie Williams, SVSEF 19:25

3—Maranda Stopol, SVSEF 19:56

4—Margaret Pope, BBNT 20:01

5—Jillian Hanson, BBNT 23:01

6—Brooke Lawrence, SVSEF 24:15

7—Kaitlyn Landis, SVSEF 25:50

Male (J2)

1—Zach Lindahl, SVSEF 17:03

2—Leo Larson, Sweden 17:31

3—Jackson Long, SVSEF 17:42

4—Kyle Beling, PCNSC 18:31

5—Ketchum Wilt, SVSEF 18:59

6—Andrew Graves, SVSEF 21:11

7—Jake Adicoff, SVSEF 21:15

 

2.5 KILOMETER

J3 girls

1—Montana Tucker, SVSEF 12:14

2—Kailey Wilt, SVSEF 12:15

3—Anna Larson, Sweden 12:53

4—Cheyanne Stopol, SVSEF 14:14

J3 boys

1—Nate Nasvik, SVSEF 10:57

2—Danny Graves, SVSEF 11:30

3—Nate Thomas, SVSEF 11:43

4—Tristan Pitt, Boise 12:07

5—Thomas Gillespie, SVSEF 13:04

6—Sumner Pitt, Boise 13:19

Novice boys

1—Gray Reidinger, SVSEF 10:07

2—Ty Reinemann, SVSEF 11:11

J4 girls

1—Annika Landis, SVSEF 12:05

2—Emily Siegel, SVSEF 15:49

J4 boys

1—Zach Williams, SVSEF 12:12

2—Peter Wolter, SVSEF 12:23

3—Taylor Koth, SVSEF 12:51

4—Ben Brunelle, SVSEF 13:41

5—Logan Jones-Wilkins, SV 13:45

6—Lucas DeWolfe, SVSEF 13:58

7—Kristian DeWolfe, SVSEF 15:09

8—Theo Wood, SVSEF 15:28

9—Callum Stearns, SVSEF 17:37

10—Jorgen Lawrence, SVSEF 20:15

0.5 KILOMETER

J5 girls

1—Ella Wolter 6:36. 2—Lily Brunelle 6:45. 3—Lily Fitzgerald 6:57. 4—Payton Bacca 8:04.

J6 boys

1—William DeWolfe 5:29. 2—Sebi

Radi-Jones 5:30.

 

 

 

Site Maintained & Updated By: The Site Vamp LLC